Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Nećemo prihvatiti intervencije visokog predstavnika
Hronika

Milorad Dodik: Nećemo prihvatiti intervencije visokog predstavnika

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 31. maj 2009.

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik smatra da u zaključcima Skupštine RS o efektima prenošenja nadležnosti na BiH nema nijednog antidejtonskog stava i da se ne može očekivati da ih parlament promeni, te poručuje da je za RS primena bonskih ovlašćenja potpuno neprihvatljiva.

Dodik je u intervjuu Srni ocenio da se "pokušava nametnuti atmosfera ponovnog povratka bonskih ovlašćenja od strane OHR-a" i naveo da će, u tom pogledu, ukoliko neko bude posegnuo za tim, RS "odlučiti na koji način će reagovati".

Naime, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Incko zatražio je od Skupštine RS da do 11. juna poništi zaključke kojima je zatražila reviziju nadležnosti prenetih sa entiteta na Bosnu i Hercegovinu.

Pre samo dve nedelje, Skupština u Banjaluci je usvojila te zaključke i predložila da se Republici Srpskoj nadležnosti vrate, ali i pokretanje sporova pred domaćim i stranim sudovima. Poslanici su se složili da se preispita 68 prenesenih nadležnosti sa RS na nivo BiH.

Međutim, Incko od njih zahteva da ponovo glasaju - ali većina sada treba da pritisne taster kojim bi poništila zaključke koje su ranije podržali.

Dodik je rekao da i iza ovog zahteva stoji grupa iz OHR-a, koja dolazi, pre svega, iz sarajevskog lokalnog ambijenta.

Premijer RS je naveo da će Skupština odlučiti da li da stavi na dnevni red taj zahtev ili da pozove Incka da objasni svoje stavove i napomenuo da je parlament najviše demokratsko i političko telo i da je "veoma nepristojno na taj način dovoditi ga u poziciju da menja stav".

Govoreći o istupanju visokog predstavnika Valentina Incka pred Savetom bezbednosti UN, Dodik je naglasio da se ponovo iznose stvari koje su tendenciozne i uperene protiv RS, bez obzira što je ona sasvim stabilna, dok u Federaciji BiH traju problemi sa Vladom, preti ekonomski sunovrat i političke institucije ne funkcionišu.

"RS ostaje i dalje stabilna. RS ima svoju jasnu politiku i od te politike sigurno neće odustati. Očigledno je da i OHR i neke strukture unutar njega imaju jasnu politiku i pokušavaju da je nametnu ostalima u međunarodnoj zajednici. Mislim da je gospodin Incko tu sasvim novi i da nije bio u prilici da za izvještajni period da mnogo detalja", naveo je Dodik.

Premijer RS smatra da se ovaj neprincipijelni pristup pravi pred mesec u kom će se ponovo odlučivati hoće li biti OHR-a u BiH i podseća da su i u februaru i martu dizane tenzije pred sednicu Saveta za provođenje mira.

Dodik smatra da se sada ponovo pokušavaju podići tenzije da bi se stvorili uslovi da ponovo neko kaže da OHR mora ostati.

Ocenjujući da je RS smetnja mnogima, pogotovo iz OHR-a, Dodik je poručio da politika koju vodi Vlada RS neće biti izmenjena niti će biti prihvaćene bilo kakave intervencije OHR-a u pogledu promena bilo kojih ljudi ili bilo čega drugog.

"Mi se ponašamo u skladu sa Dejtonom i niko nam još nije pokazao podatke koji bi govorili suprotno", rekao je Dodik.

"Što se tiče pritisaka na mene, oni su očigledni. Vrše se, kako to zvanično kažu, iz predostrožnosti, znači istraga još nije ni pokrenuta, a o tome bruji sva štampa. To nema nigde, ni u jednoj zemlji", smatra premijer RS.

"Radi se o tome da im je potrebna osnova za spekulacije, koje prave gotovo godinu dana, a nikakvih pomaka nema", rekao je Dodik.

Predsednik Vlade RS smatra da su tužilaštvo i sud politički motivisani i da su to institucije bez legitimiteta.

"U njima sede stranci koji nisu državljani BiH i nisu odgovorni bilo kome u BiH. Prema tome, oni su tu radi političke egzekucije, što su i pokazali u prošlosti", rekao je premijer RS.

Dodik, koji je i lider SNSD-a, potvrdio je da će 14. juna u Banjaluci sastati sa predsednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem i liderom SDA Sulejmanom Tihićem.

"Prudski proces je doživeo novi udarac, čak i od nekih krugova iz međunarodne zajednice, ali je očigledno da je samo taj razgovor doveo do nekog dogovora", naveo je Dodik.

Premijer je poručio da "ne treba sumnjati u to da će vlasti RS nastaviti svoju jasnu poziciju oko Ustava.

"Ali, ne može se ni na dnevni red staviti pitanje entitetskog glasanja, jer je to nešto što bi zatvorilo svaku mogućnost razgovora", poručio je Dodik.

Dodik je rekao da SNSD jedinstveno funkcioniše te da ima jasno utvrđenu politiku za RS u vezi sa odnosima u BiH i da je neće menjati.

Dodik veruje da će sadašnja politika dovesti SNSD do apsolutne pobede i na sledećim izborima, na šta ukazuje, kako je naveo, i sama opozicija koja pokreće priče o ujedinjenju kako bi bar pokušala da to spreči.

Dodik je, i pored razlika, pozvao druge stranke da se stave "iznad partijskih i ličnih kombinacije, koje očigledno dominiraju, pre svega, u PDP-u, i da se pripreme za odbranu onoga što je svima važno - pozicije RS".

"Ali, ako to ne bude s njihove strane urađeno, SNSD sa svojim koalicionim partnerima ima kapacitet da to uradi i ne treba sumnjati da ćemo to učiniti", zaključio je Dodik u intervjuu Srni.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner